שינה משותפת

המנהג המגונן של לישון ביחד, אימהות ותינוקות רכים נולד הרבה לפני כולנו והוא עדיין מקובל מאוד ברוב חלקי הגלובוס. למעשה רק ב 200 שנים האחרונות ובעיקר בחברה המערבית המתועשת הורגלנו לחשוב שזה 'נורמלי' מבחינה ביולוגית שתינוקות והורים ישנו בנפרד.

במעבדת השינה בבית הספר ארווין לרפואה באוניברסיטת קליפורניה ערכו ד"ר ג'יימס מקנה והשותפים שלו תצפית שנמשכה 3 לילות רצופים על תינוקות ואימהות שישנו ביחד ולחוד. באמצעות פוליגרף נמדדו קצב הלב, גלי המוח (EEG), נשימה, טמפרטורת גוף והפסקות הנקה ליליות. ובמקביל לאורך כל הלילה תועד הכל בצילום וידיאו אינפרא אדום.

הם גילו שתינוקות בשינה משותפת ישנו רוב הלילה כשהם פונים לכיוון האם, גם האם וגם התינוק הגיבו לתנועות אחד של השני, התעוררו בתדירות גבוה יותר ושהו זמן ממושך יותר בשלב של שינה קלה מאשר כשישנו בנפרד. בשינה משותפת התינוקות אכלו כמעט פי שניים וכל האכלה נמשכה כמעט פי שלוש. אבל התינוקות בלינה משותפת כמעט ולא בכו ואימהות זכו ללפחות אותה כמות שינה כמו של אימהות שישנו בנפרד מהתינוקות שלהם.

בנוסף למזון והגנה במהלך השינה המשותפת התינוק מרגיש באופן רציף את נוכחות האם במגע, בריח ובחמימות. המענה הזה לגירויים יכול אולי לפצות על חוסר הבגרות הנירולוגי של התינוק האנושי בלידה.

למאמר המקורי: Bedtime Story: Co-sleeping Research

הלינה המשותפת יוצרת סביבה שלמה והרמונית למשפחה בתקופה שלאחר הלידה. ואנו מאמינים כי עריסת תינוק מיטחברת היא הדרך לקרבה ונוחות לך ולתינוקך. העריסה מאפשרת גישה נוחה וזמינה אל התינוק ומחזקת את הקשר הטבעי בין האם לתינוק הרך שרק נולד.

הקרבה לתינוק בזמן השינה מאפשרת להורה להיות קשוב יותר ובכך לעזור לתינוק לישון טוב יותר. בחודשים הראשונים לחייו משמיע קולות ובכי קל במהלך שנתו. הלינה המשותפת מאפשרת לוודא האם הוא רעב, זקוק להחלפת חיתול, קר או חם לו או שהוא פשוט זקוק לליטוף, מגע, חום ואהבה. הקרבה מאפשרת סיפוק מענה מיידי, רגע לפני שהתינוק מגלה סימני עצבנות ובכי המונעים ממנו להירגע ולהירדם שוב. המענה המהיר יוצר אצל התינוק תחושת סיפוק, שלווה וביטחון רגשי.

לאם המניקה, השינה בעריסה מיטחברת מסייעת מאוד, שכן כל שעליה לעשות בזמן ההאכלה הוא להרים את התינוק מהעריסה הצמודה למיטתה, להניקו ובסיום ההנקה להחזירו לעריסה מבלי להפריע את שנתו או את שנתה.

הנוחות בלינה משותפת מורגשת גם בהחלפת חיתולים, הרגעה, מגע וחום פיזי ומחזקת את הביטחון העצמי של התינוק, מעניקה להוריו שעות שינה נוספות, ביטחון ושלווה ואת האפשרות לקום רעננים ושמחים יותר.

אור כתבה לנו "רק אחרי הלידה השניה הבנתי שאפשר אחרת, השינה שלנו בעריסה נצמדת למיטה שינתה את כל תהליך ההנקה והשינה שלי ושל עומר הקטן, לא קמתי כמעט בלילה וגם לא עומר, חוץ מאשר היה רעב. אבא ניר, הודה בכל בוקר מחדש כמה שעות זה חוסך לו, ומעל הכל, הקשר האינטימי שלי עם עומר התחיל ברגל ימין, בקיצור, תודה לכם על רעיון מדהים".